Jobb kézben a mobil, balban a kormány

Mennyiben hat a sofőrökre a vezetés közbeni mobiltelefonálás, illetve a kihangosító használata? Sajnos ma már nagyon sok ember elköveti azt a hibát, hogy vezetés közben beszéli meg dolgait, ami elveszi a vezetésről a figyelmét.

Vagy a vezetésre, vagy a kérdésekre és a helyes válaszokra koncentráltak – ezt az eredményt hozta ki az a kísérlet, melyet szombaton húsz sofőrrel végeztek el Békéscsabán, a Szarvasi úti közlekedési felügyelőségen. A Közlekedéstudományi Egyesület megyei vezetői, Dobókői György és Benkő Mihály elmondták, hogy a tesztalanyoknak háromszor kellett teljesíteniük egy pályát. Egyrészt úgy, csak az útra koncentráltak, utána úgy, hogy közben mobillal a kézben telefonáltak, harmadszor kihangosítót használva, amit a KRESZ is megenged.

– Készül majd egy statisztika, a tervek szerint ebből pedig egy tudományos cikk, hogy mennyiben hat a sofőrökre a vezetés közbeni telefonálás – mondta Dobókői György, aki kitért arra is, hogy elméletileg a kihangosító használata is veszélyes lehet, mivel koncentrálni kell a beszélgetésre. A teszt során megfigyelték, hogy ki hány bóját érintett, döntött fel a megépített pályán, milyen gyorsan teljesítette azt, helyes válaszokat adott-e a mobiltelefonon érkező kérdésekre. Itt most nem lehetett azt mondani: „Elnézést, vezetek, most nem tudok beszélni”.

Dobókői György, a területi szervezet elnöke és az egyesületen belül a humán szakcsoportot vezető Benkő Mihály elmondta, hogy a tesztalanyoknak először egy pályán kellett végigmenniük. Utána ugyanitt úgy, hogy közben telefonálnak – egyik kezükben ott volt a mobil –, legvégül pedig a KRESZ által is megengedett kihangosítót használva.

Utóbbi két esetben a sofőröket kérdésekkel is bombázták, amire válaszolni kellett: például melyik a Földhöz legközelebbi bolygó, illetve matematikai feladványok is voltak.

Címkék: autó, vezetés
Írta: pr marketing webszolgálat Szólj hozzá!