Személyautók felépítése: ajtók és ablakok
Mit jelent a biztonsági üveg?
Az ajtók és ablakok a személygépkocsi karosszéria belsejének a külvilággal való kapcsolatához szükségesek. Az ajtók számát és elrendezését a forgalmi igények szabják meg.
Az ajtók zárását az autóknál kilincsszerkezettel vagy fogaskerék reteszes zárral oldják meg. A korszerűbb fogaskerék reteszes megoldásnál az ajtón levő fogaskerék becsukáskor végig fordul az ajtókeretre szerelt fogaslécen. A fogaskerék visszaforgását meggátolja egy belül elhelyezett rugós nyelv. Nyitáskor a rugós nyelvet húzzák ki a forgás gátló szerkezetből.
A városi buszok ajtóinak működtetésére a vezetőfülkéből vezérelt sűrített levegőt alkalmaznak.
Az autók ablakait biztonsági üvegből készítik, nehogy az ütközéskor széthulló üvegszilánkok a bennülőket megsebezzék. A biztonsági üvegek egy- vagy többrétegűek lehetnek.
Az egyrétegű hőkezelt üveg törés esetén a benne levő feszültség következtében mély sebet nem ejtő szilánkokra robban szét. A többrétegű ún. szendvics üvegben az üvegrétegek közé celluloid vagy műanyagréteget ragasztanak. Ez a biztonsági üveg ütésre nem hull szilánkokra, csak hálószerű repedések keletkeznek benne, így az autóban utazók nem sérülnek meg.
Az ajtók felfüggesztését, a zárak és ajtóműködtető berendezések állapotát rendszeresen ellenőrizni kell.
Az ajtók kifogástalan működése nagymértékben függ az ajtószárnyak beállításától. A sarokpántok mozgatásával végezhető el az ajtók beállítása.
Az autók cárjainak rendszeres kenésére és zsírozására oda kell figyelni, különösen a téli időszakban.
Személyautók felépítése első lépésben: ajtók és ablakok röviden. További érdekes témák: autó vétel, autóbérlés okosan, biztonságos járművezetés mindenkinek, vezetés egyszerűen.